आर्ष खबर

चन्द्रागिरि शिक्षा

चन्द्रागिरिको स्थानीय पाठ्यक्रम बन्दै, नगरबासीसँग सुझाव माग

काठमाडौं । चन्द्रागिरि नगरपालिकाले स्थानीय पाठ्यक्रम बनाउन सुरु गरेको छ ।

ऐतिहासिक साँस्कृतिक नगरी–समृद्ध पर्यटकीय चन्द्रागिरि नारालाई सार्थक बनाउन विशषेज्ञ बोलाई पाठ्यक्रमको तयारी गरिरहेको छ । नगरपालिका अन्तरगत संचालित विद्यालयहरुमा अध्ययन गर्ने विद्यार्थीहरुको सर्वाङ्गिण विकासको लागि नगरमा स्थानीय पाठ्यक्रम निर्माण गरी लागु गर्न खोजिएको हो । इतिहास, कला, संस्कृति, साहित्य, भाषा, लिपी, कानून, वन, कृषि आदि समेटी स्थानीय पाठ्यक्रम बनाउने नीति आ.ब. ०७६/०७७ ले लिएको थियो । सोही अनुरुप नगरप्रमुखको अध्यक्षतामा स्थानीय पाठ्यक्रम निर्माण सल्लाह समितिको बैठकले २०७७ वैशाख २९ गते ९ सदस्यीय पाठ्यक्रम निर्माण कार्यदल निर्माण गरेको थियो ।

चन्द्रागिरि नगरपालिकाका शिक्षा, यूवा तथा खेलकुद शाखा प्रमुख तथा कार्यदलका सदस्य सचिव कर्णबहादुर भुवाजीले स्थानीय पाठ्यक्रमको पाण्डुलिपी लेखाई मध्यतिर पुगेको बताउनु भयो । उहाँले विषय, विषय क्षेत्र, विषय बस्तु, तहगत सक्षमता, तहगत उद्देश्य, पाठ्यभार तय भइसकेको समेत बताउनु भयो ।

प्रमुख भुवाजीले अब कक्षागत सिकाई उपलब्धि, विषयवस्तुको विस्तृतीकरण, शिक्षण सिकाई क्रियाकलाप र मूल्यांकनको कार्य सम्पन्न भएपछि पाण्डुलिपीलाई संयोजन गरेर प्रकाशन गरिने उल्लेख गर्नुभयो । ‘शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्रालयले निर्धारण गरेको पाठ्यक्रममा स्थानीय विषय पनि समेट्नु पर्ने उल्लेख गरेकोले हामीले यो सुरुवात गरेका हौं ।’ उहाँले पाठ्यक्रम आगामी आर्थिक वर्ष ०७७/०७८ को असार मसान्तसम्ममा पूर्णरुपमा फाइनल गरी प्रकाशन हुने बताउनु भयो ।

कार्यदलका सदस्य रवीन्द्र रिजालले स्थानीय पाठ्यक्रम भित्र चन्द्रागिरिको भूगोल र इतिहास, स्थानीय सरकार, चन्द्रागिरिको सांस्कृति सम्पदा, वन वातावरण तथा सरसफाई, स्थानीय आर्थिक विकासका आधार, सामाजिक विकासको अवस्था, चन्द्रागिरि पर्यटन, स्थानीय विकासका पूर्वाधार, विपद् व्यवस्थापन र सुरक्षा ९ विषय क्षेत्रहरु समेटि पाठ्यक्रम बन्न लागेको बताउनु भयो ।

रिजालले यो पाठ्यक्रम कार्यान्वयनको प्रकृयामा आएपश्चात चन्द्रागिरि भित्रका विद्यालयमा अध्ययन गर्ने विद्यार्थीहरुले यहाँको ऐतिहासिक र सांस्कृतिक महत्वलाई पूर्णरुपले बुझ्न सक्ने उल्लेख गर्नुभयो । उहाँले कक्षा १ देखि ८ कक्षासम्म चन्द्रागिरिकै पाठ्य पुस्तक पढाइ हुने बताउनु भयो । उहाँले समृद्ध चन्द्रागिरि बनाउन पाठ्यक्रमले पाठ्यपुस्तकको रुप लिएपश्चात चन्द्रागिरिको नारा बास्तवमै सार्थक बन्नेमा आफु आशावादी रहेको बताउनु भयो ।

अध्ययनपछि आधारभूत तहको अन्त्यमा विद्यार्थीहरुमा निम्न तहगत सक्षमता विकास हुनेछ

तहगत सक्षमता

  • चन्द्रागिरिको इतिहासको पहिचान
  • चन्द्रागिरिको भूगोलको जानकारी
  • हाम्रो स्थानीय सरकारको अवधारणा, आवश्यकता र महत्वको जानकारी
  • हाम्रो सांस्कृतिक सम्पदा र स्थलहरुको पहिचान र प्रस्तुति
  • वन, वातावरण तथा सरसफाईको अवधारणा, आवश्यकता र महत्वको जानकारी
  • स्थानीय आर्थिक विकासका आधारहरुको पहिचान
  • हाम्रा सामाजिक विकासका आधारहरुको पहिचान
  • चन्द्रागिरिमा पर्यटनको अवस्था, आवश्यकता र महत्वको पहिचान र प्रस्तुति
  • स्थानीय आर्थिक विकासका आधारहरुको पहिचान
  • विपद् व्यवस्थापन र सुरक्षाको अवधारणा

चन्द्रागिरि नगरपालिकाले नगर क्षेत्र भित्र रहेका विद्यालयहरुमा आफ्नै पाठ्य पुस्तक बनाई नगरको सम्पूर्ण जानकारी दिन खोजेको छ । नगरले पाठ्यक्रम कस्तो बन्नु पर्छ ? कस्तो बन्दा नगरबासीले बढी प्रतिफल प्राप्त गर्न सक्छन् ? आत्मर्निभर र सक्षम नगरबासी बनाउन कस्तो विषयबस्तु समेट्नु पर्छ ? भनेर नगरबासीसँग सुझावको आह्वान गरेको छ । सबैले आ–आफ्नो सल्लाह, सुझाव दिइ उत्कृष्ठ पाठ्यक्रम निर्माणमा सहयोग गरौं । असल नागरिकको कर्तब्य र दायित्व बहन गरौं ।

Related posts

चन्द्रागिरि सातमा देउसी भैलोद्वारा पुस्तक संकलन

Aarsha Khabar

चन्द्रागिरिको चन्दन भराटेश्वर महादेव मन्दिरमा दर्शनाथीको घुइँचो (फोटो फिचर)

Aarsha Khabar

जनताको आवाज बोक्न नसक्ने हो भने के को जनप्रतिनिधि

Aarsha Khabar